Projektový den, žonglování

Žonglování je velice starou dovedností, která dodnes láká lidi, kteří si chtějí vyzkoušet svoji šikovnost, prostorovou orientaci, koordinaci pohybů a soustředění. A nejen to, má i řadu blahodárných účinků na organismus. Kromě zlepšení svalové koordinace je to i propojení pravé a levé mozkové hemisféry a zlepšení práce mozku ověřené moderními výzkumy. Tohle všechno jsme zkusili…

Číst dál →

Společné odpoledne…

Ve čtvrtek 24. června proběhlo na Bivoji společné rozloučení se čtvrtou třídou. Počasí nám přálo, sluníčko hřálo, těšili jsme se. Pro děti byla přichystaná „Hra na záchranu uneseného piráta“, s hledáním sladkého pokladu a pro rodiče malý testík z učiva čtvrté třídy. Prokázali, že mají vědomosti i slušnou dávku humoru. Šikovní tatínci rozdělali oheň a…

Číst dál →

DEN PLNÝ ZÁBAVY A RADOSTI…

První Mezinárodní den dětí, tak jak ho známe nyní, tedy první červnový den se začal slavit až v roce 1950. O rok dříve bylo toto datum určeno v Moskvě na zasedání Mezinárodní demokratické federace žen, kde vyhlásili Den pro ochranu dětí. Později se ze Dne pro ochranu dětí stal Mezinárodní den dětí, který přijmulo i tehdejší Československo, následně…

Číst dál →

Šedivé úterý

Šedivé úterý velikonoční je třetím dnem Svatého týdne. Podobně, jako o Modrém pondělí, se ve spojitosti s Ježíšem Kristem nic významného nestalo, a tak je tento den v kostelích klid. Co byste však podle zvyků a tradic měli udělat vy doma? Hospodyňky by si měly připravit hlavně košťata. Proč? V tento den by hospodyňky měly vzít do rukou košťata…

Číst dál →

Modré pondělí…

Modrému pondělí se někdy říká také Velké pondělí. Pravděpodobně jste toho o tomto dni moc neslyšeli. Moc toho ani nevypátráte. V tento den se totiž podle Bible nic zajímavého nestalo. Je však něco, co křesťané o Modrém pondělí dodržují?  Říká se, že je název dne odvozen od modré látky, která se na Modré pondělí věší v kostelích. Ale…

Číst dál →

Světový den vody

Voda, a hlavně pitná nezávadná voda je jedním z největších bohatství, které nám naše planeta dává, i z těchto důvodů byl právě na 22. března  vyhlášen Světový den vody. V hodině jsme si o vodě povídali, podívali se na projekt – O vodičce, kde jsme zjistili spoustu zajímavostí. Každý si pak mohl namalovat koloběh vody nebo natočit malé kouzlo s vodou. A to se všem moc povedlo!

Video Peťa

Pečeme chleba…

Protože se učíme v přírodovědě o ekosystému pole, už víme, které plodiny zde rostou. I to, jak se jednotlivé obilniny nazývají a k čemu se využívají. Některé pro výrobu potravin, jiné jako krmivo hospodářských zvířat nebo ptáčků. Jak se mele mouka jsme se dozvěděli už ve skanzenu Modrá na podzim. Teď jsme si vyzkoušeli jak…

Číst dál →

Nástěnné jeskynní malby

Nástěnné jeskynní malby jsou považovány za nejstarší umělecké projevy člověka. Lze je nalézt prakticky po celém světě, ale nejznámější se nacházejí v jeskyních ve Francii (Lascaux, Chauvetova jeskyně, Font de Gaume) a ve Španělsku (Altamira, Cueva de la Pasiega). Význam jeskynních maleb je dodnes zahalen tajemstvím. První teorie předpokládaly, že malby měly přinést štěstí lovcům. Předpokládalo se, že jeskynní nástěnné…

Číst dál →