Světový den včel

Život včely trvá v sezóně pouhých 6 týdnů, navštíví desetitisíce květů, vyprodukuje půl čajové lžičky medu (6 – 9 gramů) a přitom nalétá více než 1600 km. Dvacátého května, od roku 2018 si připomínáme Světový den včel. Jsou to obdivuhodná a pracovitá stvoření – ne nadarmo se říká: je pilný jako včelka. Jsou jediným hmyzem, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, vzácný med….

Číst dál →

Velikonoce – zvyky a tradice

Proč se předvelikonočnímu týdnu říká pašijový, kdy přesně začíná a končí a od čeho se vlastně odvodilo pojmenování jeho jednotlivých dnů? Jaké zvyky a tradice provází tento týden? Všechny informace jsme se dozvěděli v dnešním projektovém dopoledni nazvaném –             “ Hledání zvyků a tradic“. Ale nebylo to vůbec jednoduché. Jednotlivé…

Číst dál →

Panda

Každý rok 16. března mají svátek nejen Elenky, ale i pandy. Národnímu dni pand jsme se věnovali i my v hodině přírodovědy. V roce 1961 vznikl World Wide Fund for Nature a vytvořil své logo s pandou, protože je to zvíře, které je krásné, ohrožené a milované mnoha lidmi na světě. Legenda o černobílém vzoru Podle…

Číst dál →

Život v pravěku

Pokračováním naší cesty v pravěku.  Pravěcí lidé žili v tlupách a vzájemně si pomáhali, muži lovili zvěř a ženy sbíraly plody a staraly se o děti. Putovali z místa na místo, protože sledovali stáda volně žijících zvířat, například sobů, kteří se pohybovali po obrovských územích. Obvykle žili v jeskyních, kde se cítili v bezpečí. Takové malé…

Číst dál →

Přírodovědný výukový program

V pondělí 6. března k nám přijeli s velmi poutavým přírodovědným programem pan Tomáš Divílek a Mgr. Anna Vávrová přímo z naší ZOO Lešná. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o dvaceti druzích zvířat. Měli jsme možnost si sáhnout na vypreparovaného rejnoka, krunýř želvičky, malého krokodýla, vysušenou sloní kůži, pštrosí vejce a mnoho dalších exponátů. Beseda…

Číst dál →