Šedivé úterý

Šedivé úterý velikonoční je třetím dnem Svatého týdne. Podobně, jako o Modrém pondělí, se ve spojitosti s Ježíšem Kristem nic významného nestalo, a tak je tento den v kostelích klid. Co byste však podle zvyků a tradic měli udělat vy doma? Hospodyňky by si měly připravit hlavně košťata. Proč? V tento den by hospodyňky měly vzít do rukou košťata…

Číst dál →

Modré pondělí…

Modrému pondělí se někdy říká také Velké pondělí. Pravděpodobně jste toho o tomto dni moc neslyšeli. Moc toho ani nevypátráte. V tento den se totiž podle Bible nic zajímavého nestalo. Je však něco, co křesťané o Modrém pondělí dodržují?  Říká se, že je název dne odvozen od modré látky, která se na Modré pondělí věší v kostelích. Ale…

Číst dál →

Světový den vody

Voda, a hlavně pitná nezávadná voda je jedním z největších bohatství, které nám naše planeta dává, i z těchto důvodů byl právě na 22. března  vyhlášen Světový den vody. V hodině jsme si o vodě povídali, podívali se na projekt – O vodičce, kde jsme zjistili spoustu zajímavostí. Každý si pak mohl namalovat koloběh vody nebo natočit malé kouzlo s vodou. A to se všem moc povedlo!

Video Peťa

Pečeme chleba…

Protože se učíme v přírodovědě o ekosystému pole, už víme, které plodiny zde rostou. I to, jak se jednotlivé obilniny nazývají a k čemu se využívají. Některé pro výrobu potravin, jiné jako krmivo hospodářských zvířat nebo ptáčků. Jak se mele mouka jsme se dozvěděli už ve skanzenu Modrá na podzim. Teď jsme si vyzkoušeli jak…

Číst dál →

Nástěnné jeskynní malby

Nástěnné jeskynní malby jsou považovány za nejstarší umělecké projevy člověka. Lze je nalézt prakticky po celém světě, ale nejznámější se nacházejí v jeskyních ve Francii (Lascaux, Chauvetova jeskyně, Font de Gaume) a ve Španělsku (Altamira, Cueva de la Pasiega). Význam jeskynních maleb je dodnes zahalen tajemstvím. První teorie předpokládaly, že malby měly přinést štěstí lovcům. Předpokládalo se, že jeskynní nástěnné…

Číst dál →

Přivoláváme jaro

Sluníčko už pomalu hřeje paprsky, ale zima se ještě nevzdává. Rozhodli jsme se jaro přivolat písničkou, básničkou nebo hrou na hudební nástroj. Doufám, že nás jaro uslyší… J. V. Sládek Zakukala žežulička z doubravy: „Přišlo jaro, kdo je se mnou pozdraví? Přišlo, jak by z nebe spadlo, samý květ, pospěšte si, chcete-li je uvidět!“ „My bychom je pozdravili, ale…

Číst dál →

Zkouška na básníky

Nejprve jsme si v hodině českého jazyka objasnili jednotlivé pojmy potřebné pro napsání básně. Seznámili jsme se s pojmy verš a rým, charakterizovali jsme si čtyři základní druhy rýmu – sdružený, střídavý, obkročný a přerývaný. Tyto znalosti se nám budou hodit, až se chopíme pera. Co ještě potřebujeme k psaní? Fantazii, inspiraci, konkrétní téma. To naše bylo…

Číst dál →