Týden od 6. 11. – 10. 11. 2023 – „Na svatého Martina zima u nás začíná“

Obrázek1

Pranostiku, že svatý Martin přijíždí na bílém koni, děti znají a v tento den vyhlížejí první sněhové vločky. My jsme se ale tento týden seznámili s legendou o svatém Martinovi. Děti si vyslechly příběh o hodném vojákovi, který se rozdělil o polovinu svého pláště s žebrákem a stal se tak symbolem obětavosti a laskavosti, dozvěděly se, kdo to je biskup a také proč se na svatého Martina tradičně podává pečená husa a pečou rohlíčky. S příběhem jsme pak pracovali celý týden. Děti si zacvičily se sněhovými vločkami, rozvíjely logické myšlení při vyplňování barevného diktátu na PL a doplňování sudoku, procvičovaly motoriku při modelování svatomartinských rohlíčků z plastelíny a při zatloukání hřebíčků do papírových podkov. Také si z výkresu vystřihly koně svatého Martina a při navlékání vlny (hřívy koně) si zopakovaly vázání suků. Naučily se písničku „Na svatého Martina“ a doprovodily ji hrou na Orffovy nástroje.

V úterý se uskutečnil lampionový průvod, kterého se zúčastnila většina dětí i se svými rodiči. Cestu nám určovaly rozsvícené lucerničky a do kroku hrály veselé dětské písničky. Konec trasy byl na hasičském hřišti, kde na děti čekala stanoviště s různými úkoly a také sladká odměna v podobě dýňové buchty, kterou pro děti připravily paní kuchařky. Akce byla zakončena krásným ohňostrojem.

Alexandra Jelínková