Týden od 16. 1. – 20. 1. 2023 – „Bude zima, bude mráz“

IMG_20230119_121936

V tomto týdnu jsme se zaměřili na zimní počasí. Zopakovali jsme si charakteristické znaky zimního období, poté děti ve skupinách přiřazovaly obrázky k danému období. Dechová cvičení a hybnost jazyka jsme si procvičili při logopedické pohádce „Zima ta nás láká, postavíme sněhuláka“. Mačkáním papíru nám vznikly sněhové koule, s nimiž jsme pracovali celý týden, a to při protažení…

Číst dál →

Týden od 9. 1. – 13. 1. 2023 – „Ptáčci v zimě“

Obrázek1

Tématem tohoto týdne byli ptáčci. Při práci s demonstračními obrázky a encyklopediemi jsme se seznámili s druhy ptáků, učili se některé z nich pojmenovat, porovnávali jsme jejich barvu, velikost. Vysvětlili jsme si rozdíl mezi mezi krmítkem pro ptáky a budkou a nezapomněli jsme si zdůraznit, co do krmítka patří, a které potraviny naopak ptáčkům škodí….

Číst dál →

Týden od 3. 1. – 6. 1. 2023 – „Tři králové“

IMG_20230106_120238

V prvním týdnu roku 2023 jsme se vzájemně přivítali, pověděli jsme si zážitky z vánočních prázdnin. Nesměla chybět ani diskuze na téma „Co jsi dostal/a od Ježíška?“. Nejkrásnější dárek měly děti za úkol nakreslit na pracovní list, a poté nám jej představit. Hned v úterý přišel Ježíšek také do naší školky. Dětem nadělil mnoho krásných dárečků. Ve středu…

Číst dál →

Týden od 19. 12. – 23. 12. 2022 – „Těšíme se na Ježíška“

IMG-20221220-WA0001

Tento týden probíhal v duchu Vánoc. Zapálili jsme si čtvrtou adventní svíčku, povídali jsme si o vánočních tradicích, přečetli jsme si malovaný příběh o Ježíškovi a o tom, jak to celé vlastně vzniklo. K rozvoji hrubé motoriky nám přispěla překážková dráha tzv. „Cesta k Ježíškovi“. Zpívali jsme koledy, naučili se novou básničku „Vánoční stromeček“. V úterý jsme…

Číst dál →

Týden od 12. 12. – 16. 12. 2022 – „Než k nám přijdou Vánoce“

Adventnivenec

V pondělí jsme s dětmi zapálili již třetí svíčku na našem adventním věnci. Seznámili jsme se s některými štědrovečerními zvyky a jejich významem, například krájením jablíček, pouštěním ořechových skořápek nebo litím olova. Po celý týden jsme s dětmi zpívali koledy, které jsme doprovázeli na Touch Bels, zvonkohru a Orfovy nástroje. Nechyběl ani tanec při dětmi oblíbeném Vánočním rokenrolu….

Číst dál →

Týden od 5. 12. – 9. 12. 2022 – „Mikulášská nadílka“

IMG_20221205_090918

Při obrázcích Mikuláše, čerta a anděla jsme si povídali, jak vypadají, jaké jsou povahy. Právě tyto tři postavy nás v naší MŠ hned v pondělí navštívily. Děti zazpívaly písničku „Čertí školka“, řekly básničku s pohybem „Hudry, hudry“ a na oplátku jim Mikuláš rozdal krásnou nadílku. Zapálili jsme si druhou svíčku na adventním věnci, hybnost jazyka jsme procvičili logopedickou pohádkou…

Číst dál →

Týden od 28. 11. – 2. 12. 2022 – „Čertoviny“

Obrázek1

V pondělí jsme ve třídě společně zapálili první svíčku na adventním věnci. Zatím, co my dospělí máme pocit, že čas rychle utíká a do Vánoc nestihneme vše, co je třeba, dětem se zdá toto období strašně dlouhé. Proto je podle tradice obdarovává drobnými dárečky v podobě ovoce a sladkostí Mikuláš, aby jim dobu plnou očekávání a těšení…

Číst dál →

Týden od 21. 11. – 25. 11. 2022 – „Vyletěl si pyšný drak“

IMG_20221125_083859

V tomto týdnu jsme se zaměřili na počasí, barvy a geometrické tvary. V pondělí jsme si společně vyrobili „kalendář počasí“, na kterém jsme si každý den ukazovali, jaké je venku počasí. Přečetli jsme si pohádku „Mráček a počasí“, při které jsme poznávali počasí na demonstračních obrázcích, zároveň nám pohádka sloužila jako logopedická prevence. Seznámili jsme se…

Číst dál →

Týden od 14. 11. – 18. 11. 2022 – „Barevný podzim“

20221115_084314

Podzim zbarvil přírodu mnoha barvami. I my jsme se proto tento týden věnovali různým výtvarným technikám a pokusům s mícháním barev. Nejprve jsme si poslechli pohádku Leny Freyové „Trápení s mlhou“. Při ní jsme zkoušeli, jaké barevné odstíny vzniknou, přidáme-li do základních barev bělobu. Pomocí pokusů se děti také naučily, z jakých barev namícháme např. zelenou, oranžovou nebo…

Číst dál →