Týden od 4. 3. – 8. 3. 2024 -„Z pohádky do pohádky – O perníkové chaloupce“

1

Od tohoto týdne jsme se zapojili do projektu „Celé Česko čte dětem“. Děti dostaly pracovní list, do kterého si po celý měsíc budou denně doma zaznamenávat, zda jim rodiče četli. Na konci měsíce list přinesou zpět do MŠ spolu s knihou, která se jim nejvíce líbila, aby nám ji ukázaly, povyprávěly její obsah a proč právě tato kniha je jejich nejoblíbenější.

Hned v pondělí jsme si ukázali, jak správně zacházet s knihami, seznámili jsme se s novými pojmy, jako například autor, spisovatel, ilustrátor, vydavatel, knihkupectví atd., vysvětlili si rozdíl mezi prózou a poezií, obrazem a ilustrací. Že s knihou můžeme zažít i spoustu zábavy jsme si vyzkoušeli při hře s knížkou Herve Tulleta. Také jsme si vyrobili vlastní záložky do knihy, abychom doma vždy věděli, kde jsme se čtením skončili. Zbytek týdne už jsme věnovali pohádkám. Se včelkou Beebot děti hledaly dvojice z pohádek. Načítáním QR kódů pomocí tabletu si pouštěly písničky a určovaly, k jakým filmovým pohádkám nebo večerníčkům hudba patří. Naučily se písničku „Pohádkový les“. Seznámily se s veršovanou pohádkou Františka Hrubína „Perníková chaloupka“, hledaly v ní slova, která se rýmují a zkoušely vymyslet vlastní rýmy. Společně jsme si postavili perníkovou chaloupku z kartonu a tu jsme pak využili k dramatizaci této pohádky. Zahráli jsme si pohybovou hru „Na ježibabu“, procvičovali jsme souvislé vyjadřování a dějovou posloupnost při vyprávění této pohádky. Zrakové vnímání jsme rozvíjeli při hledání stejných perníčků, logické myšlení při programování cesty včelky Beebot pomocí šipek. Perníkovou chaloupku si každé z dětí vykreslilo, vystřihlo a sestavilo z papíru.

Také jsme navštívili knihovnu v ZŠ. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii 3. třídy MŠ.

Alexandra Jelínková