Týden od 18. 3. – 22. 3. 2024 – „Z pohádky do pohádky – Povídání o pejskovi a kočičce“

o-pejskovi-a-kocicce-jak-si-delali-dort-baset-josef-capek-550x550w - kopie

Po celý týden jsme pracovali s knihou Josefa Čapka „Povídání o pejskovi a kočičce“. Každý den na nás čekalo čtení jedné z pohádek a činnosti s ní související. Hned v pondělí to byla pohádka „Jak pejsek s kočičkou vařili dort“. Nejdříve jsme procvičovali paměť při určování potravin, které pejsek s kočičkou použili. Pak měly děti za úkol rozdělit ingredience podle toho, co do dortu patří a co nikoli. Nakonec jsme si připomněli, které potraviny jsou zdravé, které nezdravé a proč. Dalším vyprávěním bylo  „Jak myli podlahu“. Děti si vyzkoušely praní na valše. Při hře s bublifukem trénovaly sílu výdechového proudu a při hře s kolíčky procvičily jemnou motoriku. Nezapomněli jsme ani na oromotorická cvičení. Motivací byl příběh „Jak si pejsek roztrhl kalhoty“. Děti si zahrály na slepici z pohádky a měly za úkol bez pomoci rukou do sebe nasoukat kyselé žížalky. Po přečtení kapitoly „O pyšné noční košilce“ si každý svoji košilku namaloval technikou barvy zapouštěné do klovatiny a dokreslil detaily tuší. A samozřejmě jsme si přečetli také vyprávění „O panence, která tence plakala“. Na této pohádce jsme si vysvětlili, jak je důležité ukládat hračky na své místo, udržovat v nich pořádek a zacházet s nimi šetrně.

V tomto týdnu jsme také všichni společně byli vynést Morenu a přivítali tak jaro.

Alexandra Jelínková