Týden od 11.3. – 15.3. ,,O kohoutkovi a slepičce“

IMG_2308

Pohádkový týden ve třídě se nesl ve znamení ponaučení příběhem „O kohoutkovi a slepičce“. Děti se prostřednictvím této pohádky naučily, že lakota může mít neblahé následky.
V pondělí jsme začali sférickým kinem, kde nás čekala pohádka o podmořském světě. Pak jsme se pustili do tvorby slepiček. Děti si užily otiskování barev molitanovým válečkem a následně si slepičku vystřihly. Grafomotorika nezůstala opomenuta – děti měly za úkol domalovat slepičkám zrní a také jsme společně procvičovali správný úchop tužky pomocí básničky.
Společně jsme vytvořili i krávu, při které trénovaly jemnou motoriku trháním krepového papíru a dokonce si vyzkoušely „podojit“ kravičku. Pohádka nás inspirovala i k různým hrám, jako byla hra „Zobání“ s papírovými kuličkami a kolíčky, a naučili jsme se báseň s pohybem „Kohoutek a slepička“.
Nesměly chybět ani profese z pohádky, jako švadlenka, švec a sladovník. Děti si hravě třídily barevné knoflíky, hledaly stejné půlky a pracovaly s jehlou při vypichování do polystyrenu. Vzpomněli jsme si i na lidovou píseň „Šili, šili ševci boty“ a zahrály si hru, při které jsme použili přezůvky.
Dále byly děti seznámeny s homonymy (slova se stejnou formou, ale zcela různým významem) – pracovali jsme s demonstračními obrázky.
Na závěr týdne jsme se pustili do dramatizace pohádky, kde se všichni cítili jako opravdoví herci. Pohádka „O kohoutkovi a slepičce“ nás nejen bavila, ale i poučila o důležitých hodnotách jako je štědrost a důvěra.

Fotografie z tohoto týdne najdete zde.

Vendula Smetková