Úvodní slovo na začátku školního roku

stažený soubor (1)

Vážení rodiče,

dovolte, abych vás touto formou pozdravila a podělila se o několik myšlenek.
Předně děkuji rodičům našich letošních prvňáčků za důvěru, se kterou si vybrali naši školu ke společnému vzdělávání a formování dětí.
Jsme pyšní na to, že v naší škole najdou děti kvalitní pedagogický sbor, málopočetné kolektivy a individuální péči. Na rozdíl od tříd, kde sedí třicet dětí stejného věku, pokud možno ukázněně a mlčky naslouchají výkladu – a jejich úkolem je zapisovat si a druhý den paní učitelce co nejvěrněji zopakovat, co slyšeli, za což jsou odměněni číslicí od jedné do pěti.
Člověk je sociální tvor, který se nejlépe učí v různověkém kolektivu pozorováním a napodobováním toho, co dělají ti druzí včetně dospělých. Tak se učí každé dítě, než jde do školy. Jenže v tradiční škole vás posadí do místnosti, kde spolupráce byla trestána; říká se jí napovídání a opisování.
Neurověda už před mnoha desítkami let konstatovala, že „dítě a jeho mozek“ k dobrému učení potřebují mít možnost dělat chyby beztrestně, zažívat při práci pocit bezpečí a pocit, že se vlastním úsilím zlepšují.
O to všechno se chceme společně snažit.

Přeji všem úspěšný, klidný školní rok nabitý novými zážitky, vědomostmi, kamarády…

Marie Zapletalová, ředitelka školy