Týden od 16. 5. – 20. 5. 2022 – „Co se děje v trávě?“

thumb

Tento týden jsme se s dětmi zaměřili na poznávání květin na zahradách a loukách. Při procházkách jsme sbírali kvetoucí rostliny a jejich názvy pak společně vyhledávali v atlasech a na internetu. Také jsme si louku namalovali temperovými barvami a technikou tupování vatovými tyčinkami a otiskováním plastových brček jsme ji doplnili o žluté i odkvetlé pampelišky. Detaily rostlin a květin jsme několikanásobně zvětšené  pozorovali při vycházce také pomocí digitálního mikroskopu. V trávě však nejsou jenom rostliny, ale také různý hmyz. V atlasu motýlů jsme se seznámili s nejběžnějšími u nás žijícími motýli, a ty jsme se pak venku snažili najít. Podařilo se nám objevit běláska, babočku paví oko, žluťáska a otakárka ovocného. Motýlky jsme si také v průběhu týdne vyrobili v MŠ. Předmatematické představy jsme rozvíjeli při práci s pracovními listy, kdy jsme počítali tečky u slunéček sedmitečných, porovnávali počty (které má teček více  a které méně) a také jejich velikost. Také jsme se o beruškách naučili několik písniček („Sluníčko, sluníčko“, Beruško, půjč mi jednu tečku“, „Beruška“). Do činností jsme zařadili i dechová cvičení, která proběhla formou housenkových závodů, kdy měly děti za úkol foukáním do brčka dostat housenku co nejrychleji do cíle. Nezapomněli jsme ani na nejužitečnější hmyz na loukách – včely. Vyprávěli jsme si, jaký užitek ze včel máme, ochutnávali jsme med, otiskováním bublinkové folie jsme vytvářeli medové plástve, do kterých jsme na závěr vlepili vystřiženou včelku. Včely jsme si vyrobili i z papírových proložek od vajec.

Alexandra Jelínková