Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Tragická letecká nehoda, při níž 12. července 1932 zahynul Tomáš Baťa společně se svým pilotem Jindřichem Broučkem nedaleko otrokovického letiště, se stala impulzem pro vznik jedné z nejpozoruhodnějších zlínských staveb – Památníku Tomáše Bati. V úterý 8. listopadu jsme absolvovali edukační program pod vedením úžasné paní lektorky.  Pod jejím vedením a zážitkovou formou  s pomocí pracovního sešitu jsme se dozvěděli vše zajímavé o Tomáši Baťovi, jeho životě, povolání,  osudové havárii v letadle i o stavbě Památníku. Žákům se nejvíce líbilo  závěsné letadlo, chtěli o něm vědět co nejvíce informací.  Závěrem si každý mohl vytvořit obrázek pomocí frotáže a vzít si tak kousek Památníku sebou. Naše putování za T. Baťou pokračovalo edukačním programem – Baťův mrakodrap Zlín. Je jedním z vrcholných děl moderní československé konstruktivistické architektury mezi dvěma válkami. Je to administrativní budova firmy Baťa (označovaná číslem 21), dokončená ve Zlíně v roce 1938 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. K největším kuriozitám této budovy patří výtah, který sloužil jako kancelář, a ředitel tak mohl pohodlně cestovat mezi patry, kontrolovat zaměstnance, aniž by vstal ze židle. K programu si žáci celou dobu tvořili metodické listy, zkusili navrhnout vlastní obuv a vyvezli se až na samý vrchol mrakodrapu právě v pojízdné kanceláři. Už teď se těšíme na další zážitky.