Co je v MŠ nového

stažený soubor (4)

Je mi ctí vás všechny na začátku podzimního období pozdravit a napsat pár řádků o tom, jak probíhá život v naší mateřské škole, co nového se událo a na co se můžeme již v započatém novém školním roce těšit.

Prázdniny utekly jako voda, zaměstnanci si vychutnali zaslouženou dovolenou a opět se s chutí pustili do příprav začátku nového období, kdy se k nám vrátily dětičky do tříd, vzorně připravených k dalšímu společnému hraní, poznávání, učení.

O prázdninách byla položena nová podlahová krytina ve 2. patře MŠ, proběhly stavební úpravy a prostory byly vybaveny novým, moderním nábytkem.

Měsíc září je charakteristický tím, že nastupují nové děti, které se především učí zvládnout odloučit se na určitou dobu od rodičů a blízkých, adaptují se na prostředí mateřské školy, nové kamarády, paní učitelky, režim dne a také dodržování důležitých pravidel, jenž jsou pro život ve společnosti potřebné a nezbytné.

V letošním školním roce je zcela naplněna kapacita mateřské školy. V 1. třídě MŠ je zapsáno 28 dětí, z toho 14 dívek a 14 chlapců. Pro děti, které nastoupily do mateřské školy poprvé, se snažíme vytvářet klidné, pohodové a podnětné prostředí, aby se v mateřské škole cítily co nejdříve bezpečně a příjemně.

Ve 2. třídě MŠ je také zapsáno 28 dětí, z toho 15 dívek a 13 chlapců. 22 dětí by mělo v příštím školním roce zahájit školní docházku. Našim hlavním cílem je vytváření základních znalostí a dovedností důležitých pro vstup do základní školy, probouzení chuti pro celoživotní vzdělávání, rozvíjení samostatnosti a podpora pozitivního vztahu k sobě, vrstevníkům a ostatním lidem.

Společné pro obě třídy Berušek a Srdíček je učení sebeobsluze. Děti se učí samostatnosti při oblékání, obouvání, zvládat základní hygienické návyky, umět správně stolovat, uklízet hračky na své místo… U dětí se snažíme podporovat osobní spokojenost a pohodu, utvářet vztahy mezi dětmi, dodržovat pravidla společného soužití a chování, rozvíjíme schopnosti dětí přizpůsobovat se a reagovat na změny. Vedeme je k poznání, že mohou jednat svobodně, ale že za své jednání si plně odpovídají.

Součástí vzdělávání je široká nabídka aktivit, které cíleně doplňují, obohacují a zpestřují vzdělávací proces, jako jsou např. výlety, exkurze, divadelní představení, plavání a saunování, preventivní program „Zdravý úsměv“, účast na veřejných vystoupeních, soutěžích apod.

Podzimní období je barevné a pestré, stejně jako akce, které nás čekají. Krásnou akcí bylo „Babí léto“ s pohádkovým putováním za odměnou, spoustou zábavy a hudby. Dále se zúčastňujeme i akcí pořádaných obcí, například na posezení důchodců, kde každoročně vystoupí i děti ze základní a mateřské školy. Děti se mají také možnost zúčastnit hodového průvodu na Tečovských hodech. Tradiční podzimní akcí je také tvořivé odpoledne s rodiči, zakončené lampionovým průvodem obcí s chutným občerstvením.

Děti mají možnost využít nabídky kroužků neziskové organizace Kroužky pro děti (viz nabídka).

Děkuji Obecnímu úřadu Tečovice za úžasnou spolupráci a přízeň, jež základní a mateřské škole poskytuje.

Mgr. Adriana Moravcová, vedoucí učitelka MŠ